Pozyskanie majątku przez miasto Zakopane

KOMUNALIZACJA SPÓŁKI „POLSKIE TATRY”

 

Miasto Zakopane od 30 grudnia 2016 r. jest bogatsze o spółkę Polskie Tatry S.A., wartą ponad 200 mln złotych. Umowę nieodpłatnego zbycia akcji w Ministerstwie Skarbu w Warszawie podpisał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz ze Skarbnikiem Miasta Heleną Mamcarz.

 

Tym samym Zakopane posiadające do tej pory 28% akcji, stało się w 100% właścicielem akcji spółki, do której należy m.in. Aqua Park Zakopane, Camping pod Krokwią, kompleks obiektów Biały Potok i Antałówka. Dla Zakopanego z całą pewnością jest to wielki sukces i historyczne wydarzenie.

 

 

 DWORZEC KOLEJOWY PRZEKAZANY MIASTU

 

 

9 października 2017 r. Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podpisali porozumienie, w myśl którego Polskie Koleje Państwowe przekazują na rzecz Miasta dworzec kolejowy wraz z przyległym placem.

 

W uroczystym podpisaniu dokumentu wziął udział Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk. Dworzec oraz przyległy do niego plac będą nadal służyły celom transportowym.

 

Miasto planuje budowę centrum komunikacyjnego, integrującego pociąg z innymi środkami transportu. W ramach prac dworzec kolejowy zostanie poddany gruntownej modernizacji. Część kompleksu stacyjnego, obejmująca infrastrukturę torowo-peronową, będzie nadal zarządzana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Porozumienie zakończyło trwający od 2009 r. spór sądowy z PKP.

 

 

ZAKUP TERENU POD DROGĘ I PARKING ZAPOROWY

 

 

W maju 2016 r. zakupiony został teren o powierzchni blisko 4.000 m2 na zabezpieczenie połączenia komunikacyjnego z byłymi terenami kolejowymi na Spyrkówce, gdzie w przyszłości planowana jest inwestycja budowy parkingu zaporowego. Stworzenie parkingu umożliwi turystom oraz osobom dojeżdżającym do pracy spoza Zakopanego pozostawienie pojazdów i dotarcie nową linią komunikacji miejskiej do atrakcji turystycznych, szlaków górskich i miejsc pracy. Wraz z budową parkingu planowane jest w tym miejscu także stworzenie ronda z nowym połączeniem drogowym zlokalizowanym na terenach kolejowych, co znacznie usprawni poruszanie się na newralgicznym odcinku ulicy Kasprowicza wraz z rondem Andrzeja Chramca, zmniejszając korki i zanieczyszczenie powietrza.

 

 

WILLA CZERWONY DWÓR

 

Wyremontowana została Willa Czerwony Dwór przy ul. Kasprusie, gdzie przez 64 lata mieściło się przedszkole. W odnowionym zabytku powstało centrum twórczości ludowej związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami.

 

W ramach inwestycji wykonano:

- Renowację wnętrz budynku Czerwonego Dworu,

- Przebudowę terenu zewnętrznego wokół budynku,

oraz zakupiono i zamontowano wyposażenia wnętrz budynku.

 

Modernizacja willi dofinansowana została w kwocie ponad 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 6.1.1. - Ochrona i opieka nad zabytkami.

15 czerwca 2018

Źródło: zakopane.eu