5,3 mln zł dofinansowania pozyskano z Funduszy Europejskich, co pozwoliło na rozpoczęcie kompleksowej odnowy i przebudowy Dolnej Równi Krupowej.
Wartość projektu wynosi ponad 8,7 mln zł.
Jaka jest Dolna Rówień Krupowa po remoncie?
Wygodna - wyremontowane zostały wszystkie alejki dla pieszych, a w miejscach najbardziej wydeptanych, którymi od lat wiodą wygodne skróty – powstały nowe alejki. Umieszczone zostały również ławki z oparciami.
Bez barier - przy ławkach znalazły się utwardzone miejsca dla osób poruszających się na wózkach; można też można bez problemu ustawić tu dziecięcy wózek.
Zachęcająca do ruchu - powstały ciągi pieszo-rowerowe, których nawierzchnia jest przystosowana do jazdy nie tylko na rowerze, lecz także na hulajnodze, deskorolce czy rolkach. Są także bike stopy, czyli zatoczki z ławką i stojakami na rowery, gdzie cykliści mogą odpocząć.
Bardziej zielona - jest więcej roślinności. Od strony ul. Kościuszki, Nowotarskiej i al. 3 Maja zasadzone zostały żywopłoty, które odizolują teren Równi od hałasu i spalin z ulic. Z kolei żywopłoty przy osiedlach Słoneczna i Zborowskiego pomogły oddzielić część ogólnodostępną od mieszkalnej, by zapewnić mieszkańcom więcej prywatności.
Z toaletami publicznymi - wkomponowany w otoczenie budynek powstał koło Ronda Solidarności. W części podziemnej znajdują się toalety damskie, męskie oraz rodzinne, zaś na parterze – toalety dla osób niepełnosprawnych.
Bezpieczna - cała Rówień została objęta monitoringiem. Zainstalowane zostały także energooszczędne lampy led.
Przystosowana do imprez - miejsce pod namiot festiwalowy zostało odwodnione i utwardzone. Powstała podziemna stacja transformatorowa i kilka rozdzielnic elektrycznych, dzięki czemu nie będzie już rozciągniętych na ziemi kabli. Trawa wymieniona została na taką, która jest odporna na zadeptywanie, a by w deszczowe dni nie tworzyło się błoto – górna warstwa gleby została wzbogacona specjalnym minerałem, który pochłania wodę.
Źródło: zakopane.eu