Motywacją do zakupu jest przekonanie, że to miejsce jest uświęcone krwią Polaków i powinno być otoczone przez nas i kolejne pokolenia wielką czcią i pamięcią.
Zakup ten to efekt starań władz miasta na czele z Burmistrzem Leszkiem Dorulą oraz władz Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”. Dzięki namowom, właściciel budynku zgodził się sprzedać budynek, za który wynegocjowano najniższą cenę. Zakończyło to 20 - letnie bezskuteczne próby rozmów na ten temat.
W momencie, gdy budynek stanie się własnością Miasta, możliwe będzie rozszerzenie działalności muzeum, a także innej działalności edukacyjnej, kulturalnej i społecznej.
Co istotne, ze względu na historyczną wartość tego budynku, w inicjatywę tę zaangażowały się władze państwowe i wojewódzkie, co pozwoli ograniczyć koszty prowadzenia takiej instytucji ponoszone stale przez Miasto.
W czasie okupacji od listopada 1939 roku w „Palace” znajdowała się siedziba Gestapo, a piwnice zostały zaadoptowane na cele więzienne.
Przez „Palace” zwane „Katownią Podhala” przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych.
Wśród więźniów „Palace” byli m.in.
bł. Piotr Dańkowski,
Franciszek Gajowniczek,
Kurierzy Tatrzańscy – Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech,
dr Wincenty Galica,
Marian Polaczyk
Władysław Szepelak,
z których inicjatywy w 1994 r. w podziemiach powstało niewielkie muzeum prowadzone przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace”.
Ostatnio jego funkcjonowanie było jednak bardzo ograniczone.
Dzięki nowemu zarządowi na czele z prezes Lucyną Galicą-Jurecką, córką doktora Wincentego Galicy, od grudnia 2016 r. muzeum wznowiło działalność, którą wspierają władze samorządowe na czele z Burmistrzem Leszkiem Dorulą, a także lokalne stowarzyszenia i firmy.
Źródło: zakopane.eu